Najnowsze

Buty Giant Surge

Listopad 7, 2016
Buty Giant Surge
Dla sklepu
0

Giant odważnie wkroczył na konserwatywny rynek szosowców, proponując niebanalne rozwiązania w butach z najwyższej półki.

Surge, podobnie jak jego brat MTB – Charge, jest reklamowany jako but zaprojektowany od całkiem czystej kartki. Spokojnie, Giant Surge nadal zakłada się na stopy, a ich zadaniem jest przeniesienie energii kolarza na napęd roweru. Reszta jest rzeczywiście innowacyjna.

870000546-870000560-surge-white_black-03

Podstawą tych butów, dosłownie i w przenośni, jest podeszwa nazwana ExoBeam. Płaską płytę znajdziemy tylko w przedniej części obuwia, pod podbiciem i piętą jest dość przestrzenna „belka”. Całość ma zapewnić maksymalną sztywność przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, ale bez utraty możliwości niewielkich ruchów w płaszczyźnie poprzecznej. Konstruktorzy twierdzą, że dzięki temu Surge mają być bardziej przyjazne dla stawów kolarza.

 

Kolejnymi ciekawymi rozwiązaniami są przyszwa i zapięcie. Skoro w środkowej części brak tradycyjnej podeszwy, a jest jedynie wąska belka, przyszwa opina stopę jak skarpetka. Surge zapinane są dwoma pokrętłami BOA i małym rzepem w przedniej części. Buty wykonane są bardzo starannie, materiały użyte do wykończenia ich wnętrza są wysokiej jakości, nie sposób dopatrzeć się nierównych szwów czy innych niedoróbek. Łyżką dziegciu jest wkładka wewnętrzna. Płaska i kiepsko podpierająca. Naszym zdaniem buty tej klasy zasługują na lepszą, najlepiej termoformowalną wkładkę, a producenci wysokiej klasy butów nieodmiennie kierują nas w objęcia zawodowych fitterów i studiów podiatrycznych.

Surge są doskonale dopasowane do stopy. Opinająca konstrukcja przyszwy i zapięcie o szerokim spektrum regulacji powodują, że stopa w środkowej części jest dokładnie opasana butem i nawet mocne zapięcie nie powoduje punktowego ucisku, a jedynie poprawia dopasowanie.

870000546-870000560-surge-white_black-02

Pod tym względem Surge są naprawdę wyjątkowe, bo większość innych butów przy mocnym zapięciu dociska tylko stopę od góry do podeszwy. Szczególnie kolarze z wąskimi stopami mają problem, bo stabilizacja jest niepełna, a ścisk wywołany dopinaniem niekomfortowy.

Pod względem dopasowania są lepsze od większości konkurencji, pod warunkiem, że przednia część waszej stopy nie będzie zbyt szeroka. Komfort, który zapewniają Surge to kolejny ogromny atut. A doświadczenie podpowiada, że topowe buty szosowe rzadko kiedy spełniają ten postulat. Potencjalnym nabywcom proponuję kupno termoformowalnych wkładek, dzięki którym będą mieli szansę skompletować buty, których dopasowanie będzie na najwyższym możliwym poziomie.

 

 

 

Pełny test przeczytacie w magazynie bikeBoard, wydanie 6/2016

4ypp9j_okladka_6

Comments are closed.