Najnowsze

10 niezbędników na rower

Marzec 7, 2016
10 niezbędników na rower
Produkt
0

Ruszasz w wymagającą trasę na swoim rowerze? Przed Tobą 70 km do przejechania. A może więcej? Może zamierzasz zmierzyć się z trasą o długości 300 km? 500? 1000? Do pokonania Jurajski Szlak Orlich Gniazd albo całe Green Velo? Jedno jest pewne. Przy trasach długodystansowych warto zadbać o odpowiednio dobrane akcesoria dla Ciebie i Twojego roweru. I nie chodzi tu tylko o klucze, zapasową dętkę czy łatki.

 

  1. Oświetlenie na baterie

Zaczynamy od oświetlenia. Bez niego wieczorową porą czy nocą trudno będzie gdziekolwiek dojechać. Na szlaku – wiadomo – zdarzają się niespodzianki, i nie zawsze dajemy radę, aby jechać wedle wyznaczonego harmonogramu. Może nas zaskoczyć ciemność. Radzimy zatem wybrać oświetlenie, które rzeczywiście oświetli drogę, a nie będzie jedynie sygnalną lampką. W przypadku długiej wycieczki lampka powinna mieć też wymienialne baterie.

  1. Kask z lampką

Nie musi być tak, że na szlaku wjedzie w Ciebie rozpędzony samochód, ale kask to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Dobrym rozwiązaniem jest zintegrowanie oświetlenia z kaskiem. Lampka migająca w tylnej części kasku sprawia, że będziesz widoczny także jak zsiądziesz na chwilę z siodełka. Na turystyczne wyprawy nie zabieraj modeli szosowych. Zwróć uwagę, aby kask dysponował daszkiem, który ochroni Cię przed słońcem.

  1. Wygodna odzież

Krojów strojów kolarskich jest cała gama. Wybierając się w krajoznawczą trasę, sięgnij po odzież o kroju rekreacyjnym. Najlepiej o jaskrawych kolorach – one sprawią, że będzie cię lepiej widać. Deszcz nie musi przerywać Twojej podróży. Wystarczy, jak pomyślisz o wodoodpornej wiatrówce z szybkoschnącego materiału, która zadba też o właściwą ciepłotę ciała. No i wygodne spodenki z wkładką. Spędzisz na rowerze wiele godzin, a więc komfort najważniejszy.

  1. Komin – uniwersalny gadżet

Komin nie jedno ma imię. Można go użyć jako ochronę od słońca lub wiatru, ale też zrobić z niego czapkę. Można się nim okutać jak szalem, ale też użyć jako przeciwpotną opaskę, a nawet chronić usta przed owadami. Któż z nas nie połknął muszki podczas szybkiej jazdy, niech pierwszy rzuci kaskiem.

  1. Okulary z wymiennymi szybkami.

Świat może w nich być jasny, żółty albo ciemniejszy w zależności od warunków na drodze. Łatwo się dostosować. Sprytne rozwiązanie.

  1. Duży bidon.

Im większy bidon, tym płynu starczy nam na dłuższy odcinek i nie będziemy musieli rozglądać się za sklepem. Wiosną i jesienią idealnym rozwiązaniem jest bidon termiczny, który w pewnym stopniu zachowuje temperaturę zawartości, którą przechowuje.

  1. Licznik

Pamiętajmy o tym, że telefon komórkowy wykorzystywany w charakterze licznika kilometrów szybko się rozładuje. Telefon warto spożytkować do innych celów, a licznik przeznaczony specjalnie do jazdy rowerowej będzie działał przez całą wyprawę, a nawet jeśli się rozładuje to energii dostarczymy mu poprzez prostą wymianę baterii. Poza tym liczniki nie tylko liczą kilometry, ale też np. mierzą puls, wysokość n.p.m., temperaturę czy spalone kalorie.

  1. Sakwy

Rower rowerem, ale wybierając się na wielodniową wyprawę zazwyczaj zabieramy sporo rzeczy osobistych, które trzeba gdzieś zapakować. Dobierając sakwę lub torbę, zwróć uwagę na jej wodoodporność. Do sakwy potrzebny jest bagażnik, do którego należy ją zamocować. Dlatego jest ona idealna dla użytkowników rowerów trekkingowych. Jeżeli masz rower górski, twoim wyborem będzie torba, którą w zależności od jej typu można przymocować w rozmaite miejsca: na kierownicę, ramę, górną rurę czy pod siodło. Warta polecenia jest torba na kierownicę. Mamy wtedy wszystko pod ręką. Kanapki, klucze, mapy i inne potrzebne nam różności.

  1. Dorób rowerowi rogi

Rogi w rowerze? Tak, to możliwe. Rogi umożliwiają zmianę pozycji podczas długotrwałej jazdy. Trudno jechać przez 6-8 godzin, trzymając kierownicę w jeden sposób. Tak samo jak trudno jest siedzieć cały dzień w autokarze czy samolocie bez ruchu. Rogi pozwalają na inne uchwycenie kierownicy i zdecydowanie zwiększają komfort jazdy.

  1. Wygodne siodełka

Siodełka wymagają indywidulnego podejścia i najlepiej samodzielnego dopasowania. Jest jednak kilka cech uniwersalnych, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, czy siodełko dysponuje środkowym kanałem lub otworem, czy jest miękkie i wodoodporne, tj. nie nasiąka wodą. Takie siodełko zapewni nam komfort przez całą wyprawę, ale też ochroni delikatne części ciała i zapewni właściwą wentylację.

Do zobaczenia na szlaku!

 

Comments are closed.